What volume of hydrogen gas is produced when 0.829 mol of iron reacts completely
ID: 718750 • Letter: W
Question
What volume of hydrogen gas is produced when 0.829 mol of iron reacts completely according to the following reaction at 0oC and 1 atm?iron (s) + hydrochloric acid (aq) iron(II) chloride (aq) + hydrogen (g)
please show work
Explanation / Answer
What volume of hydrogen gas is produced when 0.829 mol of iron reacts completely according to the following reaction at 0oC and 1 atm? iron (s) + hydrochloric acid (aq) iron(II) chloride (aq) + hydrogen (g) ANSWER: Fe(s) +2HCl(aq) --------------> FeCl2(aq) + H2(g) Step 1: Use the moles ratio of Fe:H2, find the moles of H2. The moles of H2 = 0.829 mol x(1mol H2/1mole Fe) = 0.829 moles of H2. Step 2: Ideal Gas Law, PV = nRT Where P is Pressure, 1 atm, T is temperature, 0oC or 273 K n is number of moles, 0.829, R is Gas constant, 0.0821 atm L/mol K Volume (V) = nRT/P = [(0.829 moles)x(0.08206 atm L/mol K)x(273 K)]/(1atm) = 18.57 L So the volume of H2 gas is 18.57 L Note: We can also use the data of STP condition because the Pressure is 1 atm and Temperature is 0oC. At STP condition, 1 moles gas = 22.4 L So 0.829 moles H2 gas = 0.829 mole x(22.4 L/mol) = 18.57 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.