Calculate mass% of H in HNO_3. Molar masses H = 1.008 g/mole, H = 14.00 g/mol an
ID: 527494 • Letter: C
Question
Calculate mass% of H in HNO_3. Molar masses H = 1.008 g/mole, H = 14.00 g/mol and O = 16.00 g/mole a. 1.60% b. 76.2% c. 32.4% d. 22.2% Calculate molar mass of Al(OH)_3 a. 78.00 amu b. 78.00 g/mole c. 133.33 amu d. 133.33 g/mole A compound contains 60.47% Cr, 37.21% O and 2.326% H. Calculate the empirical formula. Molar masses: Cr = 52.00 g/mole, H = 1.008 g/mole and a. Cr(OH)_3 b. Cr(OH)_5 c. Cr(OH)_2 d. CrOH A compound has the empirical formula of CH and Calculate the molecular formula. Molar masses: C = 12.01 g/mole and H = 1.008 g/mole a. C_4H_4 b. CH c. C_6H_6 d. C_4H_8Explanation / Answer
Q9
Find mass of H % in HNO3
% H = mass of H / total mass * 100%
% H = 1 /(1+14+16*3) * 100%
% H = 1.58730 %
nearest answer is 1.60%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.