At 580 nm, the wavelength of its maximum absorption, the complex Fe(SCN)^2+ has
ID: 527904 • Letter: A
Question
At 580 nm, the wavelength of its maximum absorption, the complex Fe(SCN)^2+ has a molar absorptivity of 7.00 times 10^3 L cm^-1 mol^-1. Calculate a. the absorbance of a 4.51 times 10^-5 M solution of the complex at 580 nm in a 1.00-cm cell. Absorbance = b. the absorbance of a solution in which the concentration of the complex is twice that in (a). Absorbance = c. the transmittance of the solutions described in (a) and (b). Transmittance of the solution described in (a) = Transmittance of the solution described in (b) = d. the absorbance of a solution that has half the transmittance of that described in (a). Absorbance =Explanation / Answer
Q1.
a)
A = e*l*C
A = (7*10^3)(1)(4.51*10^-5)
A = 0.3157
b)
concentration is twice:
A = (7*10^3)(1)(4.51*10^-5)*2
A = 0.6314
c)
A = 2-log(T%)
T% = 10^(2-A)
T% = 10^(2-A)
T% = 10^(2-0.3157) = 48.33 %
T% = 10^(2-0.6314) = 23.36 %
d=
half transmitance as in A
T% = 1/2*48.33 = 24.16%
A = 2-log(T%)
A = 2-log(24.16) = 0.61690
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.