At 580 nm, the wavelength of its maximum absorption, the complex Fe(SCN)^2+ has
ID: 963062 • Letter: A
Question
At 580 nm, the wavelength of its maximum absorption, the complex Fe(SCN)^2+ has a molar absorptivity of 7.00 Times 10^33 L cm^-1 mol^-1. Calculate the absorbance of a 6.34 Times 10^-5 M solution of the complex at 580 nm in a 1.00-cm cell. the absorbance of a solution in which the concentration of the complex is twice that in (a). the transmittance of the solutions described in (a) and (b). Transmittance of the solution described in (a) = Transmittance of the solution described in (b) = the absorbance of a solution that has half the transmittance of that described in (a).Explanation / Answer
Absorbance = molar absorptivity x concentration x path length
a. Absorbance = 7 x 10^3 M-1.cm-1 x 6.34 x 10^-5 M x 1 cm = 0.4438
b. When concentration is doubled
absorbance = 7 x 10^3 M-1.cm-1 x 2 x 6.34 x 10^-5 M x 1 cm = 0.8876
c. Transmittance for,
Solution (a)
log%T = 2 - absorbance = 2 - 0.4438
%T = 36%
T = 0.360
Solution (b)
%T = inv.log(2 - 0.8876) = 12.954%
T = 0.1295
d. When transmittance is 1/2 of (a)
T = 0.360/2 = 0.180
Absorbance = 2 - log(18) = 0.745
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.