Problem 9.124 Ozone (O3) can be prepared in the laboratory by passing an electri
ID: 527999 • Letter: P
Question
Problem 9.124
Ozone (O3) can be prepared in the laboratory by passing an electrical discharge through oxygen gas:
3O2(g)2O3(g).
Assume that an evacuated steel vessel with a volume of 10.0 L is filled with 32.55 atm of O2 at 25 C and an electric discharge is passed through the vessel, causing some of the oxygen to be converted into ozone. As a result, the pressure inside the vessel drops to 28.65 atm at 25.0 C.
Part A
What is the final mass percent of ozone in the vessel?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts
Problem 9.124
Ozone (O3) can be prepared in the laboratory by passing an electrical discharge through oxygen gas:
3O2(g)2O3(g).
Assume that an evacuated steel vessel with a volume of 10.0 L is filled with 32.55 atm of O2 at 25 C and an electric discharge is passed through the vessel, causing some of the oxygen to be converted into ozone. As a result, the pressure inside the vessel drops to 28.65 atm at 25.0 C.
Part A
What is the final mass percent of ozone in the vessel?
mass percent of O3 = mass %SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts
Explanation / Answer
Ptotal = O3 + O2
initially
P-O2 = 32.55
P-O3 = 0
final
P-O2 = 32.55 - 3x
P-O3 = 0 + 2x
and
Ptotal = 32.55 - 3x + 0 + 2x = 28.65
x = 32.55 -28.65 = 3.9
so
P-O2 = 32.55 - 3*3.9 = 20.85 atm
P-O3 = 0 + 2*3.9= 7.8 atm
Total P = 28.65
PV = nRT
n = PV/(RT) = 28.65*10/(0.082*298)) =11.724
of which
mol O3 = 7.8 /(28.65)*11.724 = 3.19 mol of O3
mass = mol*MW = 3.19*48 = 153.12 g of O3
mol of O2 = 20.85 /28.65*11.724 = 8.53212 mol of O2
mass = mol*MW = 8.53212*32 = 273.02784g of O2
O3 = 273.02784 / (273.02784+153.12 ) * 100 = 64.06% of O3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.