Problem 9.124 Ozone (O3) can be prepared in the laboratory by passing an electri
ID: 529253 • Letter: P
Question
Problem 9.124 Ozone (O3) can be prepared in the laboratory by passing an electrical discharge through oxygen gas: 3O2(g)2O3(g). Assume that an evacuated steel vessel with a volume of 10.0 L is filled with 32.55 atm of O2 at 25 C and an electric discharge is passed through the vessel, causing some of the oxygen to be converted into ozone. As a result, the pressure inside the vessel drops to 28.65 atm at 25.0 C. Part A What is the final mass percent of ozone in the vessel? mass percent of O3 = mass % SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
V = 10 L
P = 32.55 atm of O2 T = 298K
PV = nRT
n = PV/(RT) = 32.55*10/(0.082*298) = 13.3205 mol
3O2 = 2O3
P final = 28.65 atm
initially
P-O2 = 32.55
P-O3 = 0
the reaction extent
P-O2 = 32.55 - 3x
P-O3 = 0 +2x
Ptotal = PO2 + PO3 = 32.55 - 3x + 0 +2x = 28.65
32.55 -x = 28.65
x = 32.55 -28.65 = 3.9
now
P-O2 = 32.55 - 3*3.9 = 20.85 atm
P-O3 = 0 +2*3.9 = 7.8 atm
find % of O3 in vessel -->
mol of O2 = 13.3205 * 20.85 /28.65 = 9.6939 mol of O2
mol of O3 = 13.3205 * 7.8 /28.65 = 3.6265 mol of O3
mass of O2 = 9.6939 *32 = 310.2048 g
mass ofO3 = 3.6265 *48 = 174.072 g
% O3 = mass of O3 / total mass * 100% = 174.072/(310.2048 +174.072 ) *100 = 35.94473 % is O3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.