Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The IR (infrared) spectra of two pure compounds (0.020 M compound A in solvent,

ID: 528168 • Letter: T

Question

The IR (infrared) spectra of two pure compounds (0.020 M compound A in solvent, and 0.020 M compound B in solvent) are shown to the right. The pathlength of the cell is 1.00 cm. Note that the y axis in the spectra is transmittance rather than absorption, so that the wavenumbers at which there is a dip in the curve correspond to absorption peaks. A mixture of A and B in unknown concentrations gave a percent transmittance of 49.2% at 2976 cm–1 and 40.0% at 3030 cm–1.

5/12/2017 11:55 PM A 82.1/100 G 5/5/2017 10:49 AM Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 27 of 28 Sapling Learning The IR (infrared) spectra of two pure compounds (0.020 M compound A in solvent, and 0.020 M compound B in solvent) are shown to the right. The pathlength of the cell is 1.00 cm. Note that the y axis in the spectra is transmittance rather than absorption, so that the wavenumbers at which there is a dip in the curve correspond to absorption peaks. A mixture of A and B in unknown concentrations 2976 cm 3030 cmH gave a percent transmittance of 49.2% at 2976 Pure A cm and 40.0% at 3030 cm 1 Pure B 3040 2990 2940 Wavenumber 0,020 MA 0020 MB Unknown Wavenumber (cm 3030 cm 1 35.0% 93.0% 2976 cm-1 76.0% 42.0% What are the concentrations of A and B n the unknown sample? Number M A M B O Previous Give Up & View Solution Check Answer Next HExt A

Explanation / Answer

Ans. Beer-Lambert’s Law, A = e C L             - equation 1,              

where,

                       A = Absorbance

                       e = molar absorptivity at specified wavelength (M-1cm-1)

                        L = path length (in cm)

                        C = Molar concentration of the solute

Absorbance, A = 2 - log (% transmittance) = 2- log (T)

Or, A = 2 – log (42.8) = 2 - 1.63144 = 0.3685

Wavenumber

[A] = 0.02 M

[B] = 0.02 M

Unknown

3030 cm-1

0.4559

0.0315

0.4283

2976 cm-1

0.1192

0.3767

0.3116

In the unknown solution, let [A] = A molar          , and [B] = B molar

#1. At 3030cm-1 ,

Extinction coefficient, A = A /LC = 0.4559 /(1.0 cm x 0.02 M) = 22.795 M-1cm-1

Extinction coefficient, B = A /LC = 0.0315 /(1.0 cm x 0.02 M) = 1.575 M-1cm-1

Total absorbance of the mixture = Abs of A + Abs of B

Or, 0.4283 = (22.795 M-1cm-1) x A M x 1.0 cm + (1.575 M-1cm-1) x B M x 1.0 cm

Or, 0.4283 = 22.795 A + 1.575 B

Hence, 22.795 A + 1.575 B = 0.4283                 - equation 1

#2. At 2976 cm-1

Extinction coefficient, A = A /LC = 0.1192 /(1.0 cm x 0.02 M) = 5.96 M-1cm-1

Extinction coefficient, B = A /LC = 0.3767 /(1.0 cm x 0.02 M) = 18.835 M-1cm-1

Total absorbance of the mixture = Abs of A + Abs of B

Or, 0.3116 = (5.96 M-1cm-1) x A M x 1.0 cm + (18.835 M-1cm-1) x B M x 1.0 cm

Or, 0.3116 = 5.96 A + 18.835 B

Hence, 5.96 A + 18.835 B = 0.3116                     - equation 2

#3. Comparing (equation 1 x 5.96) – (equation 2 x 22.795)-

            136.67882 A + 9.4437 B                 = 2.5680868

       (-)136.67882 A + 429.343825 B         = 7.102922

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                    - 419.900125 B = - 4.5348352

                                    Or B = 4.5257172 / 419.900125 = 0.0108

Thus, [B] in the unknown = B molar = 0.0108 M

Now, Putting the values of B in equation 1-

            22.795 A + 1.575 (0.0108) = 0.4283

            Or, 22.795 A = 0.4283 - 0.01701 = 0.41129

            Or, A = 0.41129 / 22.795 = 0.0180

Thus, [A] in the unknown = A molar = 0.0180 M

Wavenumber

[A] = 0.02 M

[B] = 0.02 M

Unknown

3030 cm-1

0.4559

0.0315

0.4283

2976 cm-1

0.1192

0.3767

0.3116

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote