Which following contains BOTH ionic and covalent bonds? A) CaCl_2 B) COS C) BaSO
ID: 528270 • Letter: W
Question
Which following contains BOTH ionic and covalent bonds? A) CaCl_2 B) COS C) BaSO_4 D) SF_6 E) None of the above contain both ionic and covalent bonds. How many moles of N_2 O_4 are in 76.3 g N_2 O_4 (molar mass N_2 O_4 92.02 g/mol) A) 7.02 times 10^3 moles B) 1.42 times 10^-4 moles C) 1.000 mole D) 1.21 moles E) 0.829 moles How many moles of Li_3 N can be formed from 1.75 moles of Li? Assume an excess of nitrogen. 6 Li(s) + N_2 (g) rightarrow 2 Li_3 N(s) A) 0.58 moles Li_3 N B) 0.29 moles Li_3 N C) 0.8 moles Li_3 N D) 3.5 moles Li_3 N E) 15.1 moles Li_3 N Of the reactions below, which one is not a combination reaction? A) C + O_2 rightarrow CO_2 B) 2Mg+ O_2 rightarrow 2MgO C) 2N_2 + 3H_2 rightarrow 2NH_3. D) CaO + H_2 O rightarrow Ca(OH)_2 E) 2CH_4 + 4O_2 rightarrow 2CO_2 + 4H_2 O Which of the following solutions will have the highest concentration of chloride ions? A) 0.10 M LiCl B) 0.10 M MgCl_2 C) 0.10 M AlCl_3 D) 0.10 M CaCl_2 E) All of these solutions have the same concentration of chloride ions. To what temperature must a balloon, initially at 25 degree C and 2.00 L, be heated in order to have a volume of 6.00 L? A) 993 K B) 403 K C) 75 K D) 655K E) 894 KExplanation / Answer
12) C) BaSO4
(In order to have both ionic and covalent bonds, the compound must have at least 3 different atoms.)
13) E) 0.829 moles
Moles of N2O4 = 76.3 g N2O4 x 1 mol N2O4 /92.02 g/mol =0.829 moles.
14) A) 0.58 moles Li3N
6Li(s) +N2(g) ---> 2Li3N(s)
We can use the unit-factor method and the appropriate conversion factor based on the mole ratio as given by the coefficients in the balanced equation.
1.75 mol Li x (2 mol Li3N / 6 mol Li) = 3.5 /6 mol Li3N =0.58 moles Li3N
15) E) 2CH4 + 4O2 ---->2CO2 + 4H2O
(combination reaction is the one in which two or more reactants combine to form a single product )
16) C) 0.10 M AlCl3
AlCl3 dissociates in water to form its ions. Thus,
AlCl3 <-----> Al3+(aq) + 3Cl-(aq)
Because you have a 1:3 mole ratio between AlCl3 and Cl-, the [Cl-] = 0.10M x 3 = 0.30 M
{ [Cl-] for A) is 0.10 M ,[Cl-] for B) is 0.20 M & [Cl-] for D) is 0.20 M }
17) E) 894 K
Given T1 =250C =25 +273 =298 K , V1 =2.00 L , V2=6.00 L ,T2=?
we have the relation from Charle's law as ---
V1 /T1 =V2 /T2
=> T2 = V2 x T1 /V1
= 6.00 L x 298 K /2.00 L
=3 x 298 K
=894 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.