Given that E degree red = - 0.40 V for Cd^2+/Cd at 25 degree C, find E degree an
ID: 528453 • Letter: G
Question
Given that E degree red = - 0.40 V for Cd^2+/Cd at 25 degree C, find E degree and E for the concentration cell using shorthand notation below. Cd(s)|Cd^2+ (1.0 times 10^-5 M) || Cd^2+ (0.100 M) | Cd (s) A) E degree = 0.00 V and E = +0.24 V B) E degree = 0.000 V and E = +0.12 V C) E degree = -0.40 V and E = -0.16 V D) E degree = -0.40 V and E = -028 V Describe the reactions during the electrolysis of water. A) Oxygen is reduced and hydrogen is oxidized. B) Oxygen and hydrogen are both C) Oxygen and hydrogen are both reduced D) Oxygen is oxidized and hydrogen A voltaic cell is constructed with two silver-silver chloride electrodes, where the AgCl(s) + e^- rightarrow Ag(s) + Cl^- (aq) E degree = + 0.222 V of chloride ion in the two compartments are 0.0222 M and B) 0.118 C) 0.00222 D) 22.2Explanation / Answer
22. This is a concentration cell
Eo = 0 V
E = Eo - 0.0592/n logK
= 0 - 0.0592/2 log(1 x 106-5/0.1)
+ 0.12 V
23. During electrolysis of water,
A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.