Solid sodium reacts violently with water, producing heat, hydrogen gas, and sodi
ID: 528550 • Letter: S
Question
Solid sodium reacts violently with water, producing heat, hydrogen gas, and sodium hydroxide. How many molecules of hydrogen gas are formed when 48.7 g of sodium are added to water? 2Na + 2H_2O + 2NaOH + H_2 What is the mole ratio of D to A in the generic chemical reaction? 2A + B rightarrow C + 3D How many grams of CO are needed to react with an excess of Fe_2O_3 to produce 209.7 g Fe? Fe_2O_3(s) + 3CO(g) rightarrow 3CO_2(g) + 2Fe(s) If 8.00 mol of NH_3 reacted with 140 mol of O_2, how many moles of H_2O will be produced? 4NH_3(g) + 7O_2(g) rightarrow 4NO_2 + 6H_2O(g)Explanation / Answer
27) How many molecules of hydrogen gas are formed when 48.7 g of sodium are added to water
2Na + 2H2O -----> H2 + 2Na(OH)
48.7/23 = 2.12 moles of sodium
2.12/2 = 1.06 moles of hydrogen
1.06 X 6.02x10^23 = 1.204x10^24 molecules of hydrogen.
28) What is the mole ratio of D to A in the generic chemical reaction?
2A + B ---> C + 3D
3 : 2 (3 to 2)
Reason Every 3 moles of D is formed when 2 moles of A reacts.
29) how many grams of CO are needed to react with an excess of Fe2O3 to produce 209.7 g Fe
Fe2O3(s)+3CO(g) = 3CO2(g) +2Fe(s)
Moles Fe = 209.7 g / 55.847 = 3.75
the ratio between CO and Fe is 3 : 2
Moles CO needed = 3.75 x 3 / 2 = 5.63
Mass CO = 5.63 mol x 28.01 g/mol =157.7 g
30) If 8.00 mol of NH3 reacted with 14.0 mol of O2. how many moles of H2O will be produced
2NH3(g)+7O2(g)4NO2(g)+6H2O(l)
Notice that you need 2 moles of ammonia to react with 7 moles of oxygen gas in order to produce
4 moles of nitrogen dioxide and 6 moles of water.
We have initial 8.00 mol of NH3 and 14.0 mol of O2, So the limiting reagent is O2.
So, the no. moles of H2O = 2x 6 moles = 12 moles of H2O.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.