Ammonia, NH3(g), and hydrogen chloride, HCl(g), react to form solid ammonium chl
ID: 529013 • Letter: A
Question
Ammonia, NH3(g), and hydrogen chloride, HCl(g), react to form solid ammonium chloride, NH4Cl(s): NH3(g)+HCl(g)NH4Cl(s) Two 3.00 L flasks at 35.0 C are connected by a stopcock, as shown in the drawing. One flask contains 5.40gNH3(g), and the other contains 5.00 g HCl(g). When the stopcock is opened, the gases react until one is completely consumed. 1.What will be the final pressure of the system after the reaction is complete? (Neglect the volume of the ammonium chloride formed.) 2.What mass of ammonium chloride will be formed?
Explanation / Answer
Given
NH3 (g) + HCl (g) ------> NH4Cl (s)
Given
Volume V1 = V2 = 3 L
Temperature = 35 C
Mass of NH3 = 5.4 g
Molar mass of NH3 = 17 g/mol
No. of moles = Mass / Molar mass = 5.4 g / 17 g/mol = 0.318 moles
Mass of HCl = 5.4 g
Molar mass of HCl = 36.5 g/mol
No. of moles = Mass / Molar mass = 5. g / 36.5 g/mol = 0.137 moles
from the given reaction each mole of NH3 requires 1 mole of HCl
so 0.137 moles of HCl will require 0.137 moles of NH3
remaining 0.318 - 0.137 = 0.181 moles will remain as gas
only this will be responsible for the pressure in the total two flasks as all others are in solid form
No. of moles = 0.181 moles
Volume = 3 L + 3 L = 6 L
Temperature = 35 C = 308 K
PV = nRT
P * 6 L = 0.181 moles * 0.08206 L.atm/mol.K * 308 K
P = 0.762 atm Answer 1
0.137 moles of NH4Cl will be formed
Molar mass of NH4Cl = 53.5 g/mol
Mass = No. of moles * Molar mass = 0.137 moles * 53.5 g/mol = 7.33 g Answer 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.