Ammonia, NH3(g), and hydrogen chloride, HCl(g), react to form solid ammonium chl
ID: 524371 • Letter: A
Question
Ammonia, NH3(g), and hydrogen chloride, HCl(g), react to form solid ammonium chloride, NH4Cl(s): NH3(g)+HCl(g)NH4Cl(s)
Two 1.50 L flasks at 30.0 C are connected by a stopcock, as shown in the drawing
One flask contains 5.20gNH3(g), and the other contains 5.00 g HCl(g). When the stopcock is opened, the gases react until one is completely consumed.
1. What will be the final pressure of the system after the reaction is complete? (Neglect the volume of the ammonium chloride formed.) (atm*)
2. What mass of ammonium chloride will be formed? (g)
NH3(g) HCl(g)Explanation / Answer
the reaction is NH3(g) + HCl (g) ---->NH4Cl(g)
moles : mass/molar mass
moles : NH3= 5.2/17 =0.3058, HCl = 5/36.5=0.14
molar ratio of NH3: HCl ( theoretical) =1:1, actutla ratio = 0.3058:0.14= 2.2 :1
HCl is excess, mole o NH3L remaining after reaction = 0.3058-0.14= 0.1658
T= 30+273= 303 K, V= 1.5L, P= nRT/V= 0.1658* 0.0821*303/1.5 =2.75 atm
mole og NH4Cl formed= 0.14 mass of NH4Cl = moles* molar mass = 0.14*53.5 =7.5 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.