Assignment open Assignment PRINTER VE ASSIGNMENT RESOURCES Additional Exercise 1
ID: 529435 • Letter: A
Question
Assignment open Assignment PRINTER VE ASSIGNMENT RESOURCES Additional Exercise 14.56 Chap 14 Review Question 14.14 (a) How many grams of KNO3 are needed to make 480 mL of a solution that is to contain 3.5 mg/mL of potassium ion? Review Question 14.17 Review Question 14.28 Review Question 14.32 g KNO3 Paired Exercise 14.5 Paired Exercise 14.1 The number of significant digits is set to 2; the tolerance As +/-1 in the 2nd significant digit Paired Exercise 14-14. Paired Exercise 14.16 Paired Exercise 14.18 Paired Exercise 14.22 Paired Exercise 14.27 (b) What is the molarity of the solution? Paired Exercise 14.30 red Exercise 14.41 Additional Exercise Additional Exercise The number of significant digits is set to 2; the tolerance is +/-1 in the 2nd significant digit Additional Exercise Additional Exerci 14.56 Additional Exercise By accessing this Question Assistance, you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. wi learn while you 14.74 Review score Question Attempts: Unlimited SAVE Fo Review Results by study objective 2000-2017 ohn Wiley Sons, All Rights Reserved. A Division of John wiley & sons Priva License Agreement MacBook ProExplanation / Answer
a)
mass of KNO3
C = mass/V
3.5 mg/mL = mass / 480 mL
mass = 3.5*480 = 1680 mg of KNO3 = 1.68 g of KNO3
b)
M = mol/V
V = 0.480 L
mol = mass/MW = 1.68/101.1032 = 0.0166166
M = 0.0166166/0.48)
M = 0.034617 of KNO3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.