How many grams of steam at 100 degree C would be required to raise the temperatu
ID: 529450 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
Heat required for 35.8 g solid benzene to convert liquid benzene at 5.5 deg C=m*latent heat of melting=38.5*9.87 kJ
Now to increase temperature of 35.8 g liquid benzene from 5.5 deg C to 45.0 deg C=m*s*t where m=mass, s=specific heat and t=temperature rise
So heat required=38.5*1.63*39.5/1000 kJ=2.478 kJ
So total heat required=382.473 kJ
Now 1 g steam can release 537*4.184/1000 kJ heat. So steam of 100 Dec C is required=382.473/2.246 g=170.29 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.