Sapling Learning this question has been austomizedby Pamela Mills at City Univer
ID: 530496 • Letter: S
Question
Sapling Learning this question has been austomizedby Pamela Mills at City University ofNew York (CUNY), Lehman Col macmillan learning write the balanced chemical equation between H2so4 and KoH in aqueous solution. This is called a neutralization reaction and will produce whater and potassium sulfate. optional. 0.250 L of 0.450 M H2SO4 is mixed with o 200 Lof 0.220 M KoH. What concentration of sulfuric acid remains after neutralization? Number M H So, There is a hint available! View the hint by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the hint CloseExplanation / Answer
H2SO4(aq) + 2KOH(aq) --> K2SO4(aq) + 2H2O(l)
from this equation we know 1 mole H2SO4 needs 2 moles of KOH.
0.250 L 0.450 M H2SO4 = (0.25×0.450) = 0.1125 moles of H2SO4
0.200 L 0.220 M KOH = (.200 ×.220) = 0.044 moles KOH
So 0.044 moles KOH neutralizes 0.022 moles H2SO4.
So acid remaining = 0.1125 - 0.022= 0.0905 moles
Total solution after mixing =(0.250+0.200) = 0.450 L
0.0905 moles in 0.450 L =0.0905/0.450 = 0.201 M
concentration of sulfric acid remains after neutralization = 0.201 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.