Sapling Learning this question has been Pamela Mills at City University of New Y
ID: 540876 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
mass of the mixture = v*d = (50+50)*1 = 100 g
specific heat of water = s = 4.184 j/g.c
DT = 27.68 - 23.05 = 4.63
heat absorbed by the mixture = m*s*DT
= 100*4.184*4.63
= 1937.2 joule
= 1.94 kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.