A 2.16 g sample containing both Fe and V was dissolved under certain conditions
ID: 530523 • Letter: A
Question
A 2.16 g sample containing both Fe and V was dissolved under certain conditions and diluted to 500.00 mL. A first 50.00 taken and passed through a Walden reductor to form Fe^2+ and VO^2+ ions. The titration of this solution required 16.84 mL of 0.1000 M Ce^4+ to reach end point. A second 50.00 mL aliquot was passed through a Jones reductor to form Fe^2+ and V^2+ ions. The titration of the second solution required 44.26 mL of 0.1000 M Ce^4+ solution to reach an end point. Calculate the percentage of Fe and V in the sample.Explanation / Answer
The Walden reductor reduces Fe(III) to Fe(II) and the Jones reductor V(V) to V(II). It also seems that Ce4+ reduces to Ce3+. This would lead to believe that in the iron case you have a 1:1 reaction and in the vanadium case a 1:3 reaction.
For the Iron in the 50ml aliquot there is the same number of moles of iron as the number of moles of Ce titrated.
Number of moles of Ce= Number of moles of Fe = Concentration*Volume= 0.1*16.84=1.684 moles
Now, mass of iron = number of moles* atomic mass of iron =1.684*55.85= 94.0514gm=0.0940514Kg
Now %=(mass/2.559)*100=(0.094051/2.559)*100=3.68% iron
For the Vanadium in the 50ml aliquot, there is 1/3 the number of moles of Ce4+ titrated.
Number of moles of Ce= 1/3Number of moles of V = 1/3Concentration*Volume= 1/30.1*16.84=0.561 moles
Now, mass of iron = number of moles* atomic mass of iron =0.561*50.94= 28.59gm=0.02859Kg
Now %=(mass/2.559)*100=(0.02859/2.559)*100=1.12% iron
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.