A 2.05g sample of an iron-aluminum alloy (ferroaluminum) isdissolved in excess H
ID: 689985 • Letter: A
Question
A 2.05g sample of an iron-aluminum alloy (ferroaluminum) isdissolved in excess HCL(aq) to produce 0.105g H2(g).What is the percent composition, by mass of theferroaluminim? Fe(s) + 2 HCl(aq) -> FeCl2(aq) +H2(g) 2 Al(s) + 6 HCl(aq) -> 2 AlCl3(aq) + 3H2(g) Please include work and any helpful explainations.Thanks! A 2.05g sample of an iron-aluminum alloy (ferroaluminum) isdissolved in excess HCL(aq) to produce 0.105g H2(g).What is the percent composition, by mass of theferroaluminim? Fe(s) + 2 HCl(aq) -> FeCl2(aq) +H2(g) 2 Al(s) + 6 HCl(aq) -> 2 AlCl3(aq) + 3H2(g) Please include work and any helpful explainations.Thanks!Explanation / Answer
Let the mass of iron be x and that of aluminium be y x + y = 2.05 No. of moles of Hydrogen formed = 0.105/2 Now this is equal to the no. of moles formed from iron andaluminium according to the reactions given 0.105/2 = (x/56) + (y/27)*(3/2) Solving the two equations in x and y we get x = 1.63 g and y = 0.42 g Thus the mass percentage of Iron is = 1.63/2.05 = 80% And mass percentage of aluminium is = 0.42/2.05 = 20%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.