Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the

ID: 531574 • Letter: S

Question

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the standard potential for the reduction of water in base: 2 H_2 O(l) + 2 e^- rightarrow H_2 (g) + 2 OH^- (aq) is assigned an E^degree _red value of 0.000 V. In current standard reduction tables, the following reaction has a standard reduction potential of 1.63 V. M^3+ (aq) + 3 e^- rightarrow M(s) What would the reduction potential be on the new scale in which the reduction of water in base has an E^degree _red = 0.000 V?

Explanation / Answer

normal                   SHE                               given

-0.828 V -----------------0.00 ---------------------1.63 V

new potential = 1.63 - (-0.828)

                       = 2.46 V

new scale reduction potential = 2.46 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote