The molecular weight of Na_3 PO_4 H_2 O is a. 165, 99 g/mol b. 274, 90 g/mol c.
ID: 531620 • Letter: T
Question
The molecular weight of Na_3 PO_4 H_2 O is a. 165, 99 g/mol b. 274, 90 g/mol c. 181, 99 g/mol d. 163, 97 g/mol Aluminium hydroxide, Al (OH)_3 is an active ingredient in Maalox. What is the percentage aluminum by mass in aluminum hydroxide? a. 12.9 % b. 34.6% c. 19.8% d. 21.3% e. 61.3% What is the H-O-H bond angle in a water molecule? a. 90^- b. slightly than 90 less than 90^c. 109.5" d. slightly less than 109.5 e. 180 Freon- 12 (CCI_2 F_2), which is now a banned refrigerant, is prepared by the reaction: 3 CCl_4 + 2 SbF_3 rightarrow 3 CCl_2 F_2 + SbCl_3 If 5.0 moles of CCl_4 reacts with 5.0 moles of SbF_3, which chemical substance will be the limiting reagent? a. CCl_2 F_2 b. SbCl_3 c. CCl_4 d. SbF_3 You would expect a compound with very strong intermolecular forces to have a ____ pressure and a ___ heat of vaporization (Delta H_vap). a. high, low b. high, high c. low, low d. low, high number of hydrogen atoms in 3.2 moles of ammonium hydroxide, NH_4 OH, a. 1.9 times 10^24Explanation / Answer
(2)
Number of moles of Al in Al(OH)3 = 1 mol
So, mass of Al in Al(OH)3 = 1 * 27 = 27 g.
Molar mass of Al(OH)3 = 78 g/mol
Therefore, Mass % of Al in Al(OH)3 = (27 / 78) * 100 = 34.6 %
(b)
(4)
From the balanced equation,
3 mol CCl4 needs 2 mol SbF3
Then, 5 mol of CCl4 needs 5 * 2 / 3 = 3.33 mol of SbF3 ( < 5 mol of SbF3)
Hence, CCl4 is limiting reagent and SbF3 is excess reagent.
(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.