29. ins 35 mL ofa o 1036 M NaoH is required to neutralize 250 ml. ara HCI soluti
ID: 531672 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
29) NaOH + HCl -----------> NaCl + H2O
millimoles of NaOH = 15.35 x 0.1036 = 1.59
1.59 millimoles of HCl must be present.
1.59 = 25 x M
M = 0.0636
[HCl] = 0.0636 M
answer = option C = 0.0636 M
30) answer = option b = III and IV
HCl and HF are polar.
31) MgO + 2HCl -------------> MgCl2 + H2O
40.3 g MgO reacts with 2 moles HCl
0.1123 g MgO reacts with 0.1123 x 2 / 40.3 = 0.00557 moles HCl
moles = Molarity x volume in L
volume in L = moles / Molarity = 0.00557 / 0.2958 = 0.0188 L = 18.8 mL
answer = option b = 18.84 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.