You are instructed to create 200. mL of a 0.63 M phosphate buffer with a pH of 6
ID: 533230 • Letter: Y
Question
You are instructed to create 200. mL of a 0.63 M phosphate buffer with a pH of 6.0. You have phosphoric acid and the sodium salts NaH2PO4, Na2HPO4, and Na3PO4 available. (Enter all numerical answers to three significant figures.)
H3PO4(s) + H2O(l) equilibrium reaction arrow H3O+(aq) + H2PO4(aq) Ka1 = 6.9103
H2PO4(aq) + H2O(l) equilibrium reaction arrow H3O+(aq) + HPO42(aq) Ka2 = 6.2108
HPO42(aq) + H2O(l) equilibrium reaction arrow H3O+(aq) + PO43(aq) Ka3 = 4.81013
What is the molarity needed for the acid component of the buffer? 0.593
What is the molarity needed for the base component of the buffer? 0.0371
How many moles of acid are needed for the buffer?
How many moles of base are needed for the buffer? 0.00741
How many grams of acid are needed for the buffer?
How many grams of base are needed for the buffer?
Explanation / Answer
To create 200.0 mL of a 0.63 M phosphate buffer, total moles of buffer = 200 ml x 0.63M = 126 m moles
pH of buffer = 6.0 ,so use K2
pKa = -log (Ka)
PKa = - log (6.2 x 10^8) = 7.2
We can calculate (base)/(acid) by the Henderson-Hasselbalch equation
pH = pKa + log ( base)/( acid)
6 = 7.2 + log (base)/(acid)
log (base)/(acid) = 6 - 7.2 = -1.2
(base)/ (acid) = 10^ -1.2
(base)/ (acid) = 0.0630
Acid + base = 126 m moles
Moles of acid = 118.532 m moles of acid = 0.1185 moles
Moles of base = 7.468 m moles = 0.007468 moles
i)The molarity needed for the acid component of the buffer = moles of acid/volume of buffer in L
The molarity of acid = 0.1185 moles/0.200L = 0.593M
ii) The molarity needed for the base component of the buffer = moles of base/volume of buffer in L
The molarity of base = 0.0075 moles/0.200L = 0.037M
iii) Moles of acid are needed for the buffer = 0.119 moles
iv) Moles of base are needed for the buffer = 0.007 moles
v) Grams of acid are needed for the buffer -
Molar mass of Monosodium phosphate = 119.98 g/mol
Grams of acid = Moles of acid x Molar mass of Monosodium phosphate
0.119 moles x 119.98 g/mol = 14.277 g = 14.3 g
vi Grams of base are needed for the buffer
Sodium hydrogen phosphate Molar mass= 141.96 g/mol
Grams of base = Moles of base x Molar mass of Sodium hydrogen phosphate
Grams of base = 0.0075moles x 141.96 g/mol = 1.06 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.