Thermodynamics Final answer is giving, show me how to get to it. If you get prop
ID: 533638 • Letter: T
Question
Thermodynamics
Final answer is giving, show me how to get to it.
If you get property values from a table, give the name of the table.
As shown in the figure, a system undergoing a power cycle develops a net power output of 1 MW while receiving energy by heat transfer from steam condensing from saturated vapor to saturated liquid at a pressure of 100 kPa. Energy is discharged from the cycle by heat transfer to a nearby lake at 17°C. These are the only significant heat transfers. Kinetic and potential energy effects can be ignored. For operation at steady state, determine the minimum theoretical steam mass flow rate in required by any such cycle. CAns: minimum m kg/s) (Hint: Make an energy balance on the pipe as Control Volume to get an expression for QH Saturated vapor at 100 kPa Saturated liquid at 100 kPa System undergoing I a power cycle 1 MW cycle 2 Lake at 17° CExplanation / Answer
Steam temperature corresponding to saturation pressure of 100Kpa, TH= 372.5 K
Enthalpy of saturated vapor of steam at 100 Kpa = 2675 Kj/kg
enthalpy of saturated liquid at 100 Kpa= 417 Kj/kg
Change in enthalpy = heat transferred= QH= 2675-417=2258 Kj/kg
let flow rate of steam in Kg/sec= m., hence QH in terms of Kj/sec= 2258m.
TC= lake temperature= 17 deg.c= 17+273= 290K
Efficiency of carnot cycle= 1-TC/TH= W/QH ( this is the minimum efficiency of the cycle)
=1-290/372.5= 1000/2258m
0.2215= 0.443/m
m= 0.443/0.2215 =2 Kg/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.