Thermodynamics Final answer is giving, show me how to get to it. If you get prop
ID: 533646 • Letter: T
Question
Thermodynamics
Final answer is giving, show me how to get to it.
If you get property values from a table, give the name of the table.
A heat pump provides 1,000 kW of heat to a house, maintaining its temperature at 20°C. The cold air outside the house, which is at 0°C, is used by the heat pump as its low-temperature reservoir. The heat pump operates at steady state. The actual COPHP of the heat pump is known to be 90 of the maximum COPHP possible. a. Determine the actual power input to the heat pump, in kW. CAns: W 75.8 kW) b. At what rate is heat removed from the cold air outside, in kW? CAns: QLE924.2 kW)Explanation / Answer
Ans a) Let QH be the heat provided by the heat pump
Given QH = 1000kW
Let Ta be the temperature of the house =200C
=20+273K =293K
Let TL be the low temperature = 00C = 273K
Now It is given that
Actual COPHP = 90/100 possible COPHP
Actual COPHP =0.9 possible COPHP
Now Possible COPHP = 1/Ta/TL -1
= 1/293/273 -1
= 14.65
Actual COPHP = 0.9 x 14.65
=13.185
Now Let W be the actual power input to the heat pump
W= QH / Actual COPHP
= 1000/13.185
=75.84kW
Ans b) Let QL be the rate at which heat is removed from cold air outside
QL = QH - W
=1000 - 75.84
= 924.2kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.