A 110.0-g sample of a grey-colored, unknown, pure metal was heated to 92.0 degre
ID: 534687 • Letter: A
Question
A 110.0-g sample of a grey-colored, unknown, pure metal was heated to 92.0 degree C and put into a coffee-cup calorimeter containing 75.0 g of water at 21.0 degree. When the heated metal was put into the water, the temperature of the water rose to a final temperature of 24.2 degree C. The specific heat of water is 4.184 j/g degree C. (a) What is the specific heat of the metal? (b) Is it possible that the metal is either iron or lead? Explain. has a specific heat of 0.47 J/g degree and has a specific heat of 0.13 J/g degree C. The metal could possibly be but further tests would be needed to determine this. The metal cannot be .Explanation / Answer
a) We know, Heat gained by the water = heat lost by the metal
Q = mcT
where, Q= quantity of heat
m = mass in g
c = specific heat in J/g0C (kJ/kg K), and
T = temp change.
Heat gained by water =75.0*4.184*(24.2 - 21) = 1004 J = Heat lost by metal
So,
1004 = 110.0*c*(92.0-24.2) [for metal]
So, c= 1004/(110.0×67.8) = 0.135 J/g0C
c for lead id given as 0.13 J/g0C. So, the metal is lead.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.