What is the molar solubility, molar concentration, of oxygen gas (O_2), in water
ID: 534834 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
19.
C = KH*P
P = 167mmHg = 167/760 = 0.219atm
KH = 0.00131mole/L-atm
C = KH*P
= 0.00131*0.219 = 2.88*10^-4mole/L >>>>>>answer B
20. no of moles of glucose n solute = 7.75/180 = 0.043 moles
no of moles of H2O n solvent = 235/18 = 13 moles
mole fraction of solute( glucose) = n solvent/n solute + n solvent
= 13/0.043+13 = 13/13.043 = 0.996
vapor pressure of solution = mole fractrion of solute * vapor pressure of solvent
= 0.996*23.8 = 23.7mmHg >>>>>>D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.