Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Could you go step by step of how did you get the answers please. Thank you! The

ID: 535183 • Letter: C

Question

Could you go step by step of how did you get the answers please. Thank you!

The reaction in question #15 is carried out to completion in the laboratory and produces 1.92 moles of H_2O. What is the percent yield of the reaction? A) 77% B) 96% C) 11% D) 43% E) Impossible to determine with the given information. Consider the following balanced reaction: C_3H_8(g) + 5 O_2(g) rightarrow 3 CO_2(g) + 4 H_2O(g) If 2.5 moles of O_2 is reacted with 4.6 moles of C_3H_8, what is the theoretical yield of H_2O in grams? What is the limiting reactant? A) 36.0 g H_2O: O_2 is limiting reactant B) 36.0 g H_2O: C_3H_8 is limiting reactant C) 332 g H_2O: O_2 is limiting reactant D) 332 g H_2O: C_3H_8 is limiting reactant E) 2.5 g H_2O: O_2 is limiting reactant Write a balanced net ionic equation for the reaction that may occur when AgNO_3(aq) is mixed with Na_2CO_3(aq). A) No reaction B) 2 Na^+(aq) + 2 NO_3^-(aq) rightarrow 2 NaNO_3(s) C) 2 Ag^+(aq) + CO_3^2-(aq) rightarrow Ag_2CO_3(s) D) 2 Na^+(aq) + 2 Ag^+(aq) + 2 NO^3-(aq) + CO_3^2-(aq) rightarrow Ag_2CO_3(s) + 2 NaNO_3(s) E) Ag^+(aq) + NO_3^- (aq) rightarrow AgNO_3(s) The combustion of methane (CH_4) is: CH_4 (g) + 2O_2(g) rightarrow 2H_2O(l) + CO_2(g) How many grams of water are produced upon the combustion of 12.3 grams of methane? A) 36.0 g B) 27.6 g C) 13.8 g D) 8.0 g E) 24.6 g

Explanation / Answer

C3H8 + 5O2 --------------> 3CO2 + 4H2O

1 mole of C3H8 react with 5 moles of O2

4.6 moles of C3H8 react with = 5*4.6/1   = 23 moles of O2 is limiting reagent

5 moles of O2 react with 1 moles of C3H8

2.5 moles of O2 react with = 1*2.5/5   = 0.5 moles of C3H8

   O2 is limiting reagent

C3H8 + 5O2 --------------> 3CO2 + 4H2O

5 moles of O2 react with C3H8 to gives 4 moles of H2O

2.5 moles of O2 react with C3H8 to gives = 4*2.5/5   = 2 moles of H2O

Theoritical yield of H2O = 2*18 = 36g >>>>>answer ......A

16

Actual yield of yiled of H2O = 1.92*18   = 34.56g

percentage yiled = actual yield*100/theoritical yield

                             = 34.56*100/36   = 96% >>>>>>B

20. Na2CO3 (aq) + 2AgNO3 (aq) --------------> Ag2CO3(s) + 2NaNO3(aq)

   2 Na^+(aq)+CO3^- (aq) + 2Ag^+(aq) +2NO3^- (aq) --------------> Ag2CO3(s) + 2Na^+(aq) +2NO3(aq)

removal of spectator ions to get net ionic equation

CO3^- (aq) + 2Ag^+(aq) --------------> Ag2CO3(s)   net ionic equation >>>answer ....>C

17 . CH4 + 2O2 ----------> CO2 + 2H2O

    1 mole of CH4 combustion to gives 2 moles of H2O

   16g of CH4 combustion to gives 2*18g of H2O

12.3g of CH4 combustion to gives = 2*18*12.3/16   = 27.675g of H2O >>>>>answer ........B

   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote