Could use some assistance with this one. In a survey of 1147 small-business owne
ID: 3369477 • Letter: C
Question
Could use some assistance with this one.
In a survey of 1147 small-business owners, the following question was posed: Would you recommend working with a significant other? Fifty-five percent of those polled answered in the affirmative, whereas 45% answered in the negative. Assuming that this result reflects the view of all small-business owners, what is the probability that at least 8 out of 10 small-business owners selected at random will opine that it would be unwise to work with the significant other?
Explanation / Answer
n = 10
p = 0.45
it is a binomial distribution
P(X = x) = nCx * px * (1 - p)n - x
P(X > 8) = P(X = 8) + P(X = 9) + P(X = 10)
= 10C8 * (0.45)^8 * (0.55)^2 + 10C9 * (0.45)^9 * (0.55)^1 + 10C10 * (0.45)^10 * (0.55)^0
= 0.0274
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.