The flowchart of a steady-state process to recover crystalline chromate (K_2 CrO
ID: 535486 • Letter: T
Question
The flowchart of a steady-state process to recover crystalline chromate (K_2 CrO_4) from an aqueous solution of this salt is shown below: Forty-five hundred kilograms per hour of a solution that is one-third K_2 CrO_4 by mass is joined by a recycle stream containing 36.4% K_2 CrO_4, and the combined stream is fed into an evaporator. The concentrated stream leaving the evaporator contains 49.4% K_2 CrO_4 this stream is fed into a crystallizer in which it is cooled (causing crystals of K_2 CrO_4 to come out of solution) and then filtered. The filter cake consists of K_2 CrO_4 crystals and a solution that contains 36.4% K_2 CrO_4 by mass: the crystal account for 95% of the total mass of the filter cake. The solution that passes through the filter, also 36.4% K_2 CrO_4, is the recycle stream. Calculate the rate of evaporation, the rate of production of crystalline K_2 CrO_4, the feed rates that the evaporator and crystallizer must be designed to handle, and the recycle ratio (mass of recycle)/(mass of fresh feed). Suppose that the filtrate were discarded instead of being recycled. Calculate the production rate of crystals. What are the benefits and costs of the recycling?Explanation / Answer
let us take basis of 1 hour.
part 1
feed F = 4500 kg
K2CrO4 incoming = 4500/3 = 1500 kg
water incoming= 300 kg
take oveall mass balance
Feed F= output stream of cake solid O + H20 stream H
4500 = O+H
Now take component mass overall balance
for K2CrO4
1500= .95 *O + (.05*.364 * O)
solve for O ,H
O= 1549.26 Kg
H=2950.73
Rate of evporation =2650.73 kg/hr
rate of production of crystalline K2CrO4= 1471.8 Kg/hr
for calculating recycle ratio we assign M to stream entering crystallizer and R to recycle feed
overall balance to crystallizer gives
M= R+1549.26
K2CrO4 balance on crystallizer gives
.494 M = 1500 + .364 R
solvinfg both eqution gives
R= 734.66 Kg/hr
M= 2283.9Kg/hr
part b
1. Using recycle help toachieve a wider range of separations
2. By using recycle, it is possible to recover expensive catalysts and reagents
3. By using recycle, in combination with some sort of separation process, a company can increase the overall conversion of an equilibrium reaction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.