Analytical chemistry, please help with the incorrect answers! a) A 0.90 L sample
ID: 535930 • Letter: A
Question
Analytical chemistry, please help with the incorrect answers!
a) A 0.90 L sample of an equal volume mixture of 2-pentanone and 1 nitropropane is injected into a gas chromatograph. The densities of these compounds are 0.8124 g/mL for 2-pentanone and 1.0221 g/mL for 1-nitropropane. What mass of each compound was injected? Mass of 2-pentanone 0, 366 mg Mass of 1-nitropropane 0460 mg b) The peak areas produced on this injection were 1486 units for 2-pentanone and 1271 units for 1-nitropropane. Calculate the response factor for each compound as area per mg. 2-pentanone: 3950 units/mg 1-nitropropane: 2780 units/mg c) An unknown mixture of these two components produces peak areas of 1303 units (2-pentanone) and 1815 units (1-nitropropane). Use these areas and the response factors above to determine the weight of the components in the unknown sample. 2-pentanone: 33, 4 % 1-nitropropane: 66.6%Explanation / Answer
0.9 microliter contains equal volumes of 2-pentanone and 1-nitropropane ie 0.45 microliters each.
from the density we can calculate mass of each in 45 microliter =
mass of 1-nitropropane = 1.0221*0.45 x 10 -3 = 0.460 mg
similarly mass of 2-pentonone = 0.8124*0.45 x 10 -3 = 0.366 mg
b)
respose of gas chromatography = area/ mass of the compound
for 2-pentonone = 1486/0.366 = 4060 units/mg
for nitropropane = 1271/0.46 =2763 units/mg
c) mass of uncknown = area/response function
for
2-pentanone = 1303/4060 = 0.3209 mg
1 -nitropropane = 1815/2763 =0.6568 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.