Can I get this broken down please? Chlorine gas can be prepared in the laborator
ID: 536642 • Letter: C
Question
Can I get this broken down please?
Chlorine gas can be prepared in the laboratory by the reaction of hydrochloric acid with manganese(IV) oxide: 4HCl(aq)+MnO2(s)-->MnCl2(aq)+2h2O(l)+Cl2(g) you add 34.5g of MnO2 to a solution containing 41.5g of HCl. What is the limiting reactant? What is the Theoretical yield of Cl2? If the yield of the reaction is 80.5%, what is the actual yield of chlorine?
Chlorine gas can be prepared in the laboratory by the reaction of hydrochloric acid with manganese(IV) oxide You add 34,5 g of Mno2 to a solution containing 41.5 g of HCI. (a) What is the limiting reactant? O Mno2 o HCI (b) What is the theoretical yield of Cl2? Number Incorrect .284 g CI, You have given the moles of chlorine formed. Convert to grams. (c) If the yield of the reaction is 80.5%, what is the actual yield of chlorine? Number 22.862. g Cl,Explanation / Answer
a)
mol of MnO4 = mass/MW = 34.5/86.9368 = 0.396840 mol
mol of HCL = mass/MW = 41.5/36.5 = 1.1369 mol
therefore, ratio is 1:4
0.396840 mol ofMnO4 = 4*0.396840 = 1.58736 mol of HCl required, which we do NOT have
so Hcl is limiting
b)
theoretical yield of Cl2
4 mol of HCl = 1 mol of Cl2
1.58736 mol of HCl = 1/4*1.58736 = 0.39684 mol of Cl2
mass = mol*MW = 0.39684*70.89 = 28.131 g of Cl2 will be produced
c)
if yield is 80.5%
then, actual yield = theoretical * %yield / 100 %= 28.131 * 80.5/100 = 22.645 g of Cl2 expected
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.