Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titration (Acid-Base Reactions) If a 17.5 mL sample of 1.3 M solution of each of

ID: 536961 • Letter: T

Question

Titration (Acid-Base Reactions)

If a 17.5 mL sample of 1.3 M solution of each of the following acids is reacted with 0.90 M NaOH, how many milliliters of the NaOH are required for the titration? What is the total volume (in mL) of solution at the equivalence point?

(a) 17.5 mL of H2SO4 titrated with 0.90 M NaOH

-volume of NaOH? mL

-total volume? mL

(b) 17.5 mL of HBr titrated with 0.90 M NaOH

-volume of NaOH? mL

total volume? mL

(c) 17.5 mL of HF titrated with 0.90 M NaOH

-volume of NaOH? mL

-total volume? mL

Explanation / Answer

a) 17.5 ml H2SO4( 1.3M ) is titrated with 0.9M NaOH

H2SO4 + 2 NaOH -------> Na2SO4 + 2H2O

Moles of H2SO4 = 0.0175 * 1.3 = 0.02275

The ratio between H2SO4 and NaOH is 1:2

Moles of NaOH needed = 2 * 0.02275 = 0.0455

Volume of NaOH needed = 0.0455/0.9 = 0.0505 L = 50.5 ml

Total volume at equivalence point = 17.5+50.5 ml = 68 ml

b) 17.5 ml HBr (1.3M) titrated with 0.9 M NaOH

HBr + NaOH -------> NaBr + H2O

Moles of HBr = 0.0175 * 1.3 = 0.02275

Ratio of HBr and NaOH is 1:1

Moles of NaOH required = 0.02275

Volume of NaOH required = 0.02275/0.9 = 0.02527 L = 25.27 ml

Total volume at equivalence point = 17.5 ml + 25.27 ml = 42.77 ml

c) the above same calculation refers to HF

17.5 ml HF (1.3M) titrated with 0.9 M NaOH

HF + NaOH ----> NaF + H2O

Moles of HF = 0.0175 * 1.3 = 0.02275

Ratio of HF and NaOH is 1:1

Moles of NaOH required = 0.02275

Volume of NaOH required = 0.02275/0.9 = 0.02527 L = 25.27 ml

Total volume at equivalence point = 17.5 ml + 25.27 ml= 42.77 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote