How many moles of magnesium sulfate are soluble in 25 g of water at 30? 2)Find t
ID: 537264 • Letter: H
Question
How many moles of magnesium sulfate are soluble in 25 g of water at 30?
2)Find the volume of HCl gas at STP required to prepare 3.00 L of a 0.100 m HCl solution (assume water density = 1.00 g/mL).
3)What is the concentration (ppm) of lead found in a water sample at the 3.29 x 105 M level?
these are the last three questions i have and i have no more questions remaining so i had to put all three here! please helpp ive been stuck on them for a while
160 140 9 120 bo 100 60 S 40 20 20 60 40 Temperature (°C) 80 NHAB Pb(NO3) KCIO MgSO. NaCl CdSeo 100Explanation / Answer
The picture in question shows a graph where the solubility of various salts is shown at Y axis and the temperature is shown at X axis .
The MgSO4 is shown by the orange colour curve .
At 30oC the solubility of MgSO4 as indicated in the graph is 40g/100 g of water.
So the amount of salt soluble in 25 g of water = (25 x 40) / 100 = 10 grams
Molar mass of MgSO4 = 120.366 g/mol
so 10 grams = 10 / 120.366 =
= 0.083 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.