How many mol of carbon atom are in 1.5 mol of alcohol, CH_3CH_2OH? 2. The value
ID: 996626 • Letter: H
Question
How many mol of carbon atom are in 1.5 mol of alcohol, CH_3CH_2OH? 2. The value of DeltaHdegree for the reaction below is -482 kJ. Calculate the heat (kJ) released to the surroundings when 38.5 g of O_2 (g) reacts with excess CO. 2CO(g) + O_2(g) rightarrow 2CO_2(g) 3. Calculate the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.20 M potassium hydroxide. 4. Express/write the weights in grams of each of the following quantities. 4.1 1.5 mol H_2O 4.2 0.5 mol O_2 4.3 0.2 and C_6H_12O_6 4.4 Onc billion Gold (Au) atomsExplanation / Answer
1)
CH3CH2OH can be written as C2H5OH
we can see that
moles of C = 2 x moles of C2H5OH
moles of C = 2 x 1.5
moles of C = 3
so
there are 3 mol of carbon atoms in 1.5 mol of alcohol
2)
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of 02 = 38.5 / 32 = 1.203125
now
consider the given reaction
2 CO + 02 --> 2 C02
we can see that
1 mole of 02 ---> -482 kJ
1.203125 mole of 02 ---> y kJ
y = -482 x 1.203125
y = -579.9 kJ
so
579.9 kJ of heat is released
3)
we know that
moles = molarity x volume (ml) / 1000
so
moles of KOH = 0.2 x 500 / 1000
moles of KOH = 0.1
now
mass = moles x molar mass
so
mass of KOH = 0.1 x 56.11
mass of KOH = 5.611
so
5.611 grams of solute is present
4)
a) mass of H20 = 1.5 x 18 = 27
b) mass of 02 = 0.5 x 32 = 16
c) mass of C6H1206 = 0.2 x 180 = 36
d) we know that
moles = number of gold atoms / 6.023 x 10^23
so
moles of Au = 10^9 / 6.023 x 10^23 = 1.66 x 10-15
now
mass = 1.66 x 10-15 x 197
mass of Au = 3.27 x 10-13 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.