How many mL of 0.100 M NaOH is required to react with 50.0 mL of 0.100 M H2SO4 a
ID: 598256 • Letter: H
Question
How many mL of 0.100 M NaOH is required to react with 50.0 mL of 0.100 M H2SO4 according to the reaction 2NaOH + H2SO4 --> 2H2O + Na2SO4?Explanation / Answer
first write a balanced equation H2SO4 + 2NaOH -----> Na2SO4 + 2H2O You can see that you need 2 moles of NaOH to neutralise 1 mole of H2SO4 moles H2SO4 used = molarity x Litres = 0.100 M x 0.0250 L = 0.00250 moles H2SO4 You need 2 moles NaOH for every 1 mole H2SO4 So moles NaOH needed = 2 x moles H2SO4 = 0.00500 moles NaOH needed Volume NaOH needed = moles / molarity = 0.00500 mol / 0.100 M = 0.0500 L = 50.0 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.