How many mL of 0.024 M solution can be produced from 14.1 mL of 3.0 M solution?
ID: 1066213 • Letter: H
Question
How many mL of 0.024 M solution can be produced from 14.1 mL of 3.0 M solution? 14.1 mL(0.024 M/3.0 M) 14.1 mL(3.0 M/0.024 M) (14.1 mL/0.024 M)/3.0 M (14.1 mL)(0.024 M)(3.0 M) none of these When the equation Al + HCl rightarrow H_2 + AlCl_3 is balanced with the smallest Integer coefficients, the coefficient of H_2 is: 1 2 3 4 5 Given the following reaction: Na_2SO_4(s) + 2 C(s) rightarrow Na_2S(s) + 2 CO_2(g) How many grains of carbon are required to produce 18.4 Na_2S(s)? 11.3 g 5.66 g 142 g 239 g 2.83 gExplanation / Answer
Q22
0.024 M max:
M1V1 = M2V2
3*14.1 = 0.024*V2
V2 = 3*14.1/0.024 = 1762.5 mL
best answer is then, B
Q23.
Al + HCl = H2 + AlCL3
balance
H
Al + 2HCl = H2 + AlCl3
balance Cl
2Al + 6HCl = 3H2 + 2AlCl3
so..
the integer must be 3
Q24
mol of N2S = mass/MW = 18.4/78.0452 = 0.2357 mol of Na2S
so
we need a ratio of 2:1
0.2357 mol of NA2S rquire 2*0.2357 = 0.4714 mol of C
mass = mol*MW = 0.4714*12 = 5.6568 g of C
choose B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.