How much heat in kJ is required to convert 42.36 g of ethanol, C 2 H 5 OH , at -
ID: 537774 • Letter: H
Question
How much heat in kJ is required to convert 42.36 g of ethanol, C2H5OH, at -129.4 °C to the vapor phase at 78°C? Ethanol
melts at -114°C and boils at 78°C. The enthalpy of fusion is found by a
first-year experimentalist to be 4.975 kJ/mol and its enthalpy of vaporization
to be 36.7 kJ/mol. The S.H. of solid ethanol was determined by this same
experimentalist to be 0.878 J/g-K, while the S.H. of liquid ethanol was found
to be 2.32 J/g-K?
the answer is 57.8
I want the method to solve this question
Please Explain with steps
Thank you
Explanation / Answer
Energy required to raise the temperature = m. c. t
where m is mass , c is specific heat and t is change in temperature
Q = 42.36 x 0.878 x 15.4 = 572.75 J or 0.573 KJ
Number of moles of ethanol = 42.36 / 46.07 = 0.92 moles
Heat of fusion = 0.91 x 4.975 = 4.574 KJ
Amount of energy to raise the temperature from -114 to 78oC will be
Q = 42.36 x 2.32 x [78 - (-114) ]
= 18.86KJ
Heat of vapourisation = 0.92 x 36.7
= 33.74 KJ
So the total energy = 0.573 + 4.574 + 18.86 + 33.74
= 57.8 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.