A sample of 0.64 g of an unknown diprotic acid requires 15.6 mL of 1.00 M KOH so
ID: 539186 • Letter: A
Question
A sample of 0.64 g of an unknown diprotic acid requires 15.6 mL of 1.00 M KOH solution to completely neutralize the acid. What is the molar mass (in g/mol) of this diprotic acid
If 42.0 mL of 0.100 M NaOH solution is required to completely react with 10.0 mL of a phosphoric acid solution, what is the concentration of the phosphoric acid?
Which of the following acidic solutions require the greatest volume of 0.10 M NaOH to complete the neutralization reaction?
A
20.0 mL 0.20 M CH3COOH
B
30.0 mL 0.10 M H3PO4
C
40.0 mL 0.10 M H2SO4
D
40.0 mL 0.15 M HNO2
Explanation / Answer
1)
mol of KOH reacting = M*V
= 1.00 M * 0.0156 L
= 1.56*10^-2 mol
Since the acid is diprotic, 1 mol of acid will give 2 mol of H+
So,
mol of acid reacting = (1/2)*moles of KOH
mol of acid reacting = (1/2)*1.56*10^-2 mol
mol of acid reacting = 7.80*10^-3 mol
Now use:
mol of acid = mass / molar mass
7.80*10^-3 mol = 0.64 g / molar mass
molar mass = 82.1 g/mol
Answer: 82.1 g/mol
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.