A sample containing 0.0500 mol of Fe_2(SO_4)_3 is dissolved in enough water to m
ID: 927319 • Letter: A
Question
A sample containing 0.0500 mol of Fe_2(SO_4)_3 is dissolved in enough water to make 1.00 L of solution. This solution contains hydrated SO_4^2- and Fe(H_2O)_6^3+ ions. The latter behaves as an acid according to the equation: Fe(H_2O)_6^2+ (aq) reversible Fe(H_2O)_3OH^2+ (aq) + H^+ (aq) Calculate the expected osmotic pressure of this solution at 25 degree C if this acid dissociation is negligible. The actual osmotic pressure is of the solution is 6.80 atm at 25 degree C. Calculate the K_g for the acid dissociation reaction of Fe(H_2O)_6^3+, assuming no ions cross the semipermeable membrane.Explanation / Answer
a)molarity=0.05 M
Osmotic pressure= c*RT*i
=0.05*(1/12)*(273+25)*5 (i=5 since Fe2(SO4)3 dissociates into 5 particles)
=1.24*5
=6.2 atm
b)let the dissociation be x.so,
i=1-(n-1)/(n*x) (where n is the number of particles after dissociation)
so i(net)=5+i
=6 - (n-1)/(n*x)
so,
6.8=(6.2/5)*(6 - (2-1)/(2*x))
or x=0.96875
so Ka=cx^2/(1-x)
=1.84*10^-3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.