Question 7: A stream of vapor-free air is saturated with acetone vapor at a tota
ID: 539518 • Letter: Q
Question
Question 7: A stream of vapor-free air is saturated with acetone vapor at a total flow rate of 1 m3/s and a pressure of 10
psig. The temperature of air (plus solvent) is 60 °C and the air has 45% relative saturation. Assume that the air stream
follows ideal gas law and answer to the following problems, knowing that acetone is the only condensable component:
a) calculate the molar flow rate of dry air, oxygen and acetone in the feed
b) calculate molal saturation, absolute saturation and percent saturation in the air
c) calculate dew temperature
d) if the air stream is cooled to room temperature (25 °C), what fraction of the acetone in the feed is condensed?
Explanation / Answer
Answer:
a) Assuming that the air streams follow ideal gas law
i. Molar flow rate of acetone = n = Pv/RT
P-10 psi, v -1 m3/s, R - 0.00120591 psi-m3/gmol K, T -60C
n - 2.4 gmol/s
mass of acetone - 139.2 g
ii. molar flow rate of air
relative sat = 45% = (vap pr / sat vap pr ) * 100
sat vap pr at 60 C -2.69 psig
vap pr - 1.21 psig
n = Pv/RT
= 3.01 gmol/s
iii. o2 is 21% of air
n o2 - .21*3.01 = 0.6327 gmol/s
B) molar sat = n of acetone / n of dry air = 2.4/3.1 = 0.77
absolute sat = mass of acetone/ mass of air = 1.54
c) dew point = (241.88 × ln(vp/610.78))/(17.558 - ln(vp/610.78)
= 44 0C
d) 129 gmol of acetone present in excess in air will condense at 25C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.