A sample of carbonyl bromide is sealed in a 150.0-cm^3 glass bulb to which a pre
ID: 539528 • Letter: A
Question
A sample of carbonyl bromide is sealed in a 150.0-cm^3 glass bulb to which a pressure gauge is attached The bulb is heated to 73.0 degree C, and the gauge shows that the pressure in the bulb rises to 0.883 atm. At this temperature the COBr_2 (g) is partially dissociated into CO(g) and Br_2 (g)according to the equation COBr_2 (g) CO(g) + Br_2(g) At 73.0 degree C. K_p = 5.40 for this reaction that the contents of the bulb are at equilibrium and calculate the partial pressure of the three different chemical species in the vessel.Explanation / Answer
COBr2(g) -------------> CO(g) + Br2(g)
I 0.883 0 0
C -x +x +x
E 0.883-x +x +x
kp = PCO PBr2/PCOBr2
5.4 = x*x/0.883-x
5.4(0.883-x) = x^2
x = 0.77
PCOBr2 = 0.883-x =0.883-0.77 = 0.113atm
PCO = x = 0.77atm
PBr2 = x = 0.77atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.