Chemistry: Fundamentals and Principles presented by Sapling Learning A common la
ID: 539875 • Letter: C
Question
Chemistry: Fundamentals and Principles presented by Sapling Learning A common laboratory method for preparing oxygen gas involves decomposing potassium chlorate (KCIOs) as shown by the following reaction 2KC10, -> 2KCI + 30, Based on this equation, how many grams of KCIOs must be decomposed to yield the following amounts of the products? a) to produce 5.35 mol KCI b) to produce 45.7g 2 Number DE KCIO, g Kcio g Kcio Hint Previous ®Give up & View Solution 0 Check AnswerNext Exit Backspace 8 9 0 5 6 O PExplanation / Answer
a)
According to balanced equation
mol of KClO3 required = moles of KCl
= 5.35 mol
mass of KClO3 = number of mol * molar mass of KClO3
= 5.35*122.55
= 656 g
Answer: 656 g
b)
Molar mass of O2 = 32 g/mol
mass of O2 = 45.7 g
molar mass of O2 = 32 g/mol
mol of O2 = (mass)/(molar mass)
= 45.7/32
= 1.4281 mol
According to balanced equation
mol of KClO3 required = (2/3)* moles of O2
= (2/3)*1.4281
= 0.9521 mol
mass of KClO3 = number of mol * molar mass of KClO3
= 0.9521*122.55
= 117 g
Answer: 117 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.