Every step please 5. A power plant burns 1.0 × 102 metric tons of coal that cont
ID: 539892 • Letter: E
Question
Every step please 5. A power plant burns 1.0 × 102 metric tons of coal that contains 3 .0% (by mass) sulfur (1 metric ton-103 kg). The sulfur is converted to SO2 during combustion. a. How many metric tons of SO2 are produced? b. When S02 escapes into t the atmosphere it may combine with Oz and HO0, forming sulfuric acid, H2SO4. Write a balanced chemical equation describing this reaction. c. How many metric tons of sulfuric acid, a component of acid rain, could be produced from the quantity of SO2 calculated in part a?Explanation / Answer
a)
10^2 tons of Coal --> 3/100*10^2 tons of S = 3 tons of S
reaction is
S + O2 = SO2
1 mol of S = 1 mol of SO2
32.0650 g of S = 64.0638 g of SO2
3 tons of S = (64.0638/32.0650 ) * 3 = 5.993 tons of SO2 produced
b)
The reaction
SO2 + 1/2O2 = SO3
SO3 + H2O = H2SO4
overall
SO2 + 1/2O2 + H2O = H2SO4
c)
find tons of H2SO4
if:
5.993 tons of SO2 produced
from ratio:
SO2 + 1/2O2 + H2O = H2SO4
1 mol of SO2 = 1 mol of H2SO4
64 tons of SO2 = 98 tons of H2SO4
5.993 tons of SO2 produce = 98/64 *5.993 = 9.176 tons of H2SO4 will be produced
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.