Hydrogen is made from natural gas (methane) for immediate consumption in industr
ID: 539907 • Letter: H
Question
Hydrogen is made from natural gas (methane) for immediate consumption in industrial processes (for example the production of ammonia). The first step in the process is called the steam reforming of methane.
CH4(g) + H2O (g) CO(g) + 3H2
The equilibrium constant Kp for this reaction is 1.8 x 10-7 at 600K. Gases CH4, H2O and CO are introduced into an evacuated container at 600K, their initial pressures (before reaction) are 1.30 atm, 2.30 atm and 1.60 atm. Determine the partial pressure of H2 at equilibrium.
Explanation / Answer
First, let us define the equilibrium constant for any species:
The equilibrium constant will relate product and reactants distribution. It is similar to a ratio
The equilibrium is given by
rReactants -> pProducts
Keq = [products]^p / [reactants]^r
For a specific case:
aA + bB = cC + dD
Keq = [C]^c * [D]^d / ([A]^a * [B]^b)
Kp = PCO *PH2^3 / (PCH4)(PH2O)
Kp = 1.8*10^-7
initially
PCH4 = 1.3
PH2O = 2.3
PCO = 1.6
PH2 = 0
in equilbirium
PCH4 = 1.3 - x
PH2O = 2.3 - x
PCO = 1.6 + x
PH2 = 0 +3x
substitute
Kp = PCO *PH2^3 / (PCH4)(PH2O)
(1.8*10^-7) = (1.6+x) * (3x)^3 / ((1.3 - x)(2.3-x))
1.3*2.3 - (2.3+1.3)x + x^2 = 27/(1.8*10^-7) * (x^4 + 1.6x^3)
150000000*x^4 + 240000000x^3 - x^2 + 3.6x - 2.99 = 0
x = 0.002315
PCH4 = 1.3 - 0.002315 = 1.297685
PH2O = 2.3 - 0.002315 = 2.297685
PCO = 1.6 + 0.002315 = 1.602315
PH2 = 0 +3*0.002315 = 0.006945 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.