1.145 Sou 5, Asample of phosphorus weighing 0.500 g was ignited to the oxide in
ID: 540323 • Letter: 1
Question
1.145 Sou 5, Asample of phosphorus weighing 0.500 g was ignited to the oxide in a stream of oxygen A1 41 gas. What is the empirical formula of phosphorus oxide if the product has a mass of 1.145 g? What is the molecular formula of phosphorus oxide if the molar mass is approximately 285 g/mol? 6,00 Empirical formula Molecular formula 6 (optional) Ethylene glycol, the main ingredient in antifreeze, contains 38.7% carbon, 9.7% hydrogen, and 51.6% oxygen. Calculate the empirical and molecular formulas for ethylene glycol, given the molar mass is approximately 60 g/mol. Empirical formula Molecular formula 166Explanation / Answer
5)
we have mass of each elements as:
P: 0.500 g
O: 1.145 - 0.500 = 0.645 g
Divide by molar mass to get number of moles of each:
P: 0.5/30.97 = 0.0161
O: 0.645/16.0 = 0.0403
Divide by smallest to get simplest whole number ratio:
P: 0.0161/0.0161 = 1
O: 0.0403/0.0161 = 2.5
So empirical formula is:
P2O5
Molar mass of P2O5,
MM = 2*MM(P) + 5*MM(O)
= 2*30.97 + 5*16.0
= 141.94 g/mol
Now we have:
Molar mass = 285.0 g/mol
Empirical formula mass = 141.94 g/mol
Multiplying factor = molar mass / empirical formula mass
= 285.0/141.94
= 2
Hence the molecular formula is : P4O10
Answer:
Empirical formula: P2O5
Molecular formula: P4O10
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.