Calculate the volume of 2.0116 x 10 molecules of NH, gas trapped in a container
ID: 542315 • Letter: C
Question
Calculate the volume of 2.0116 x 10 molecules of NH, gas trapped in a container at a pressure of 2280.0 mmHg and a temperature of 41.000°C. .)A paintball gun's air-tank is able to handle 3500.0 psi (24131 kPa) until the seal breaks. If the air-tank is filled with compressed air to a pressure of 3000.0 psi (20684 kPa) at a temperature of 24.444 C, determin... a.the pressure inside the air-tank if the paintball gun is brought outside on a hot summer day and the temperature of the gas inside the tank reaches 395°C b. Does the seal break under the conditions of part a? 186Explanation / Answer
4)
number of mol of gas = number of molecules / Avogadro’s number
= (2.0116*10^23)/(6.022*10^23)
= 0.334 moles
Given:
P = 2280.0 mm Hg
= (2280.0/760) atm
= 3 atm
n = 0.334 mol
T = 41.0 oC
= (41.0+273.15) K
= 314.15 K
use:
P * V = n*R*T
3 atm * V = 0.334 mol* 0.0821 atm.L/mol.K * 314.15 K
V = 2.8715 L
Answer: 2.8715 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.