POSTLABORATORY ASSIGNMENT 1. Calculate the average and standard deviation values
ID: 542512 • Letter: P
Question
POSTLABORATORY ASSIGNMENT 1. Calculate the average and standard deviation values for Kc 2. Hydrogen and carbon dioxide gas react at high temperature to give water and carbon monoxide H2(g) + CO2(g)=H2O(g) + CO(g) a) Measurements at 9860C show that there is 0.11 mole of each of CO and H20 vapor and 0.087 mole each of H2 and CO2 at equilibrium in a 2.0 L container. Calculate the equilibrium constant for the reaction at 986°c. (show your calculations) b) Suppose 0.050 mole each of H2 and CO2 are placed in a 2.0 L container. When equilibrium is achieved at 986°C what amounts of CO and H20, in moles will be present? (Use Kc from part a) (show your calculations)Explanation / Answer
Q2
a)
First, let us define the equilibrium constant for any species:
The equilibrium constant will relate product and reactants distribution. It is similar to a ratio
The equilibrium is given by
rReactants -> pProducts
Keq = [products]^p / [reactants]^r
For a specific case:
aA + bB = cC + dD
Keq = [C]^c * [D]^d / ([A]^a * [B]^b)
Keq = [H2O][CO]/([H2][CO2])
M = mol/V = mol /2
K =(0.11/2)(0.11/2)/((0.087/2)(0.087/2))
K = 1.5986
b)
if
[H2] = 0.05/2 = 0.025
[CO] = 0.05/2 = 0.025
find CO and H2O in equilbirium
1.5986
Keq = [H2O][CO]/([H2][CO2])
[H2O] = [CO] = x
[H2] = [CO2]= 0.025 - x
1.5986 = (x*x)/(0.025-x)(0.025-x)
sqrt(1.5986 ) = x / (0.025-x)
1.264*(0.025 - x) = x
1.264*(0.025) - 1.264x = x
(1+1.264)x = 1.264*(0.025)
x = 1.264*(0.025) / 2.264
x = 0.01395
[H2] = [CO2]= 0.025 - 0.01395 = 0.01105 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.