For each calculation, show your work and put a box around each answer. 1. Volume
ID: 543024 • Letter: F
Question
For each calculation, show your work and put a box around each answer. 1. Volume of flask 2. Mass of dry air in flask 3. Mass of empty flask. 4. Mass of carbon dioxide in flask 5. Experimental molecular weight 6. Percantage error Data and Observations Mass of foil and flask filled with air125799g 2. Temperature of dry air in flask 21 3. Barometric pressure s L4mm Hg (torr)0.ogon atm 4. Density of dry air at experimental temperature and pressure998gL ( g/mL 5. Mass of foil and flask filleld with CO2, after first twenty minutes25 940g 6, Mass of foil and flask filled with CO2, after secondfifteen minutesg 7, Mass of foil and flask filled with CO2, after additional five min (if needed) g 8. Temperature of CO2 in flask 22. 9. Mass of flask filled with water 404 g(with foil) 10. Temperature of waterC 11. Density of water at above temperature g/mL Calculations and Analysis The volume of the flask is equal to the volume of water in the flask. This volume is calculated from the mass and the density of the water. The mass of the water is the difference between the mass (lask+ foil water) and the mass (empty flask toil However, since the mass of the water is much larger than the mass of air displaced by the water the mass of water can be approximated as the difference between the mass (flask + foil+ water) (#9 on Data Sheet) and the mass (nask + foil +ar) (#1 on Data Sheet). The density of water at different temperatures is tabulated above The mass of dry air in the flask is calculated from the volume of the flask and the density of dry air at the recorded temperature and pressure. The density of dry air at different combinations of temperature and pressure is tabulated above. . The mass of the empty flask is equal to the difference between the mass (flask folil arn) (#1 on Data Sheet) and the calculated mass of dry air. The mass of carbon dioxide in the flask is determined by subtracting the mass of the empty flask from the largest value of mass rask +fo.carbon doode) (the largest value of #6 or #7 on the Data Sheet) .Explanation / Answer
density of water at 21.1 0C = 0.997970 gm/ml
1, volume of the flask = volume of water
mass of water =(flask + foil+water) - (empty flask+ foil) = 404.1 - 125.795 = 278.305 gm
volume of water = 278.305 gm / 0.997970 gm/ml = 278.871 ml
2. density of dry should be 0.0012754 gm/ml
mass of dry air = volume of the flask * density of dry air = 278.871 ml *0.0012754 gm/ml = 0.3557gm
3. mass of the empty flask = flask + foil + air -(air) = 125.795 - 0.3557 = 125.4393 gm
4. mass of carbon di oxide = flask +foil+ carbon di oxide -( flask + foil) =125.949 - 125.4393 = 0.5097 gm
5. experimental molecular weight is the weight of carbondi oxide for the volume of 22400 ml
so, molecular weight = (0.5097 gm*22400 ml) / 278.871 ml = 40.94 gm
6. theoretical molecular weight of carbon di oxide is 44 gm
hence % error = (40.94 gm / 44 gm)*100 = 93%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.