Calculate the velocity (in m/s) of a 0.398g object that has E k = 22.4 J. ? m/s
ID: 543116 • Letter: C
Question
Calculate the velocity (in m/s) of a 0.398g object that has Ek = 22.4 J.
? m/s
Determine which of the following pairs of charged particles has the greater electrostatic energy between them: charges of +1 and 2 separated by a distance of d or charges of +2 and 2 separated by a distance of 2d. Select the single best answer of the three listed below.
charges of +1 and 2 separated by a distance of d have greater energy
charges of +2 and 2 separated by a distance of 2d have greater energy
both pairs have equal energy
charges of +1 and 2 separated by a distance of d have greater energy
charges of +2 and 2 separated by a distance of 2d have greater energy
both pairs have equal energy
Explanation / Answer
1) From Ek =1/2(m*V^2)
here m= mass;
V= velocity;
Ek= kinetic energy;
So,we get
V = [2Ek/m]
= [2*22.4/0.000398] = 335.51 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.