Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exam II, Page 8 of 12 Oct 19, 2017 29. (3 points) Given the thermochemical equat

ID: 544040 • Letter: E

Question

Exam II, Page 8 of 12 Oct 19, 2017 29. (3 points) Given the thermochemical equation what is the standard enthalpy change for the decomposition of one mole of So,? A. 99 k.J/mol B. -99kJ/mol C. 198 k.J/mol D. -198 kJ/mol E. 396 k.J/mol 30. (3 points) Aluminum oxide can be reduced to aluminum metal using carbon, the other reaction product being carbon monoxide. Determine the enthalpy change when 27g of aluminum is produced by this method. (CO: 1-=-110.5 kJmol-1. A10 ,H. =-1669.8 kJ mol-1) A. 1338kJ B. 669 kJ C. 334kJ D. 310 kJ E. 1504kJ Problem Solving 31. (10 points) The combustion of butane produces heat according to the equation (a) How many moles of CO2 are produced per 1.00 x 10 k.J of heat released? (b) what is the 11. of C,Hio (g), knowing ,H.--303.5 kJmori for CO2(g) and 4,11. =-285.8 kJ mol-i fr H20(1) (c) In one reaction.44 g CO2 was produced. What is the in a 22.4L container? partial pressure of CO, at 0°C

Explanation / Answer

Q29

HRxn = 2SO3 - (2SO2 + O2)

this is based per 2 mol

so

HRxn = 2*HRxn formation

H-SO3 = 1/2*-198 = -99 kJ/mol

choose B

Q30

1 mol of Al = 26.98

then, m = 27 g --> 1 mol of Al approx

Al2O3 + C = Al + CO

balance

Al2O3 + 3C = 2Al + 3CO

HRxn = (2Al+ 3CO2) - (Al2O3 + 3C)

HRxn = (2*0+ 3*-110.5) - (-1669.8+ 3*0)

Hxn = 1338.3 kJ/mol (per 1 mol of Al2O3)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote